Не знаєте, як позбутися неприємного запаху? Продукти згоріли на плиті або зіпсувалися прямо в холодильнику, квартиранти курили кальян або потрібно прибрати запах котячої сечі – звертайтеся, у нас є рішення для будь-яких проблем із запахами у приміщеннях. Ми використовуємо лише ефективні та безпечні технології, а наші фахівці без сліду усувають навіть найстійкіші запахи.

Як ми усуваємо запахи

Залежно від походження запаху та його інтенсивності, а також умов роботи та побажань замовника ми підбираємо найбільш ефективну, у кожному конкретному випадку, технологію усунення запаху або комбінацію різних методів дезодорації приміщень. Маючи багаторічний досвід проведення подібних робіт, ми виробили і власні ефективні методи усунення багатьох «важких» запахів. Ви також можете скористатися додатковою послугою попереднього огляду приміщення фахівцем, вартість якої віднімається з вартості подальшої обробки.

Озонування

Це екологічно чиста технологія дезодорації, під час якої використовується особлива форму кисню – озон. Перевагами озону є його гіпоалергенність, дезінфікуючі властивості та здатність нейтралізувати алергени та токсини в приміщенні.

Холодний туман

Це технологія отримання аерозолів з розміром крапель 30-80 мкм. Такий спосіб розпилення, що має назву – ультрамало об’ємного розпилення (ULV), підвищує швидкість та ефективність обробки, а також дозволяє знизити витрату дезодоруючих препаратів.

Сухий туман

Це один з різновидів ультрамало об’ємного розпилення, що застосовується для усунення запахів. Завдяки розміру крапель 0.5-15 мкм, дезодоруючий агент інтенсивніше взаємодіє з повітрям і краще проникає в пористі та текстильні матеріали.

Контрагенти

Це професійна хімія для усунення стійких запахів у приміщенні від світових брендів Kärcher, KIEHL, CHEMTECH та ін. Завдяки спрямованості на усунення запахів певного виду, вона має високу ефективність та повністю безпечна для людини та домашніх тварин.

Які запахи ми видаляємо

Запах у холодильнику

Продукти, що зіпсувалися в холодильнику, – це не тільки неприємно, але і небезпечно. Ми усуваємо запахи, що в’їлися в холодильник: зіпсованих продуктів, тухлого м’яса, риби і морепродуктів, запах нового холодильника (пластику), запах плісняви.

Запах після пожежі

Запах гару може нагадувати про пожежу дуже довго, а в постраждалих від вогню приміщеннях часто підвищено концентрацію формальдегіду, ацетону, аміаку та толуолу. Наша послуга видалення запаху після пожежі допоможе повернути свіжість до вашого будинку чи офісу.

Запах вогкості (цвілі)

Вода немає запаху, а запах вогкості пов’язаний з розвитком гнильних бактерій і цвілі. Ми не тільки усуваємо запах вогкості, а й займаємося осушенням та дезінфекцією таких приміщень, а також допомагаємо усунути причини підвищеної вологості.

Запах

Літнім людям складніше дотримуватись особистої гігієни та підтримувати чистоту в будинку. Через скупчений мотлох і недостатнє провітрювання, з’являється затхлий запах, свій запах додають лікарські препарати. Цей запах і отримав назву “запах пенсіонерів”.

Запах котячої сечі

Запах котячої сечі може стати справжнім головним болем для власників цих чудових тварин. Стійкий запах котячої сечі значно знижує цінність навіть найліквіднішої нерухомості. У нас є власні комбіновані методи усунення запаху котячої сечі – звертайтеся.

Запах згорілих продуктів

Нагрівання продуктів харчування викликає їх окислення, дегідрацію та піролізне розкладання, внаслідок чого виділяються альдегіди, кетони, кислоти, аміни та амінокислотні залишки, утворюються тверді вугільні залишки, смоли та гази, що дають різкий запах.

Запах фарби (лаку)

Якщо лакофарбове покриття затверділо, це не означає завершення хімічних реакцій. Запах фарби, лаку чи смоли говорить про те, що у повітря продовжують виділятися хімічні речовини. На щастя, такі запахи зазвичай повністю усуваються.

Запах тухлого м′яса

Розкладання білка, внаслідок гнильних процесів, призводить до утворення трупних отрут. Саме вони мають різкий запах, що викликає огиду. Усунення запаху тухлого м’яса потребує нейтралізації його джерела та проведення дезінфекції приміщення.

Запах від меблів (ДСП)

Неприємний “хімічний” запах від меблів зазвичай викликаний розтягнутими в часі процесами полімеризації, як у самих деревних матеріалах, так і в лакофарбових покриттях. Такі меблі можуть бути постійним джерелом формальдегіду в повітрі.

Запах у салоні машини

Невеликий внутрішній об’єм легкового автомобіля, велика кількість пористих та текстильних матеріалів, а також особливості експлуатації транспортного засобу часто призводять до неприємного запаху в салоні автомобіля.

Затхлий запах

Недостатня циркуляція повітря в приміщенні призводить до накопичення пилу, шкідливих речовин, зростання мікробної активності та появи характерного затхлого запаху в приміщенні. При дезодорації рекомендується провести дезінфекцію приміщення.

Запах лежачого хворого

Лежачі хворі потребують догляду та допомоги у підтримці санітарних умов. Складність самостійного виконання повсякденних дій часто призводить до того, що в кімнаті з хворим з’являється специфічний неприємний запах.

Запах тютюнового диму

У тютюновому димі цигарок чи кальяну міститься 7000 шкідливих речовин, серед яких є сильні канцерогени. Запах тютюнового диму в прокуреному приміщенні – це не тільки неприємно, а й завдає такої ж шкоди здоров’ю, як пасивне куріння.

Запах після ремонту

Полімеризація в матеріалах, покриттях та меблях завершується лише після декількох місяців після закінчення ремонту. В результаті цих реакцій у повітря виділяються речовини, що мають різкий запах. Ми усуваємо запах після ремонту – звертайтеся.

Запах каналізації (фекалій)

До запаху каналізації потрібно поставитися з усією серйозністю, тому що з фекаліями передаються кілька тисяч небезпечних інфекційних захворювань та кишкових інфекцій, включаючи туберкульоз, гепатит, сальмонельоз, ботулізм, дизентерію та ін.

Запах у пральній машинці

Присутність вологи та органіки у вигляді текстильних волокон та жирів, при недостатній циркуляції повітря, створюють сприятливі умови для запуску гнильних процесів та розвитку цвілевих грибів з виділенням відповідних запахів.

Трупний запах

Під час гнильних процесів, що проходять в людському тілі, що розкладається, у повітря виділяються трупні отрути – птомаїни, що представляють собою частково розкладені вуглеводні. Присутність у повітрі птомаїнів надає йому характерного запаху.

Запах зіпсованих продуктів

В результаті неправильного зберігання, продукти окислюються, піддаються гниттю, а при великому вмісті цукрів і крохмалів – ферментуються. Аміни, кислоти і спирти, що при цьому утворюються, надають зіпсованим продуктам неприємний запах.

Запах та нюх

Чому ми відчуваємо запахи

Нюх, як здатність організму трансформувати хімічні подразники в нервові імпульси, є одним із способів сприймати хімічні стимули у навколишньому середовищі, який називають хеморецепцією. Хоча для людини, нюх за важливістю поступається зору та слуху, він залишається настільки життєво важливим, що 2% нашого геному відповідає за розпізнавання запахів.

Органом нюху є тонкий шар рецепторних клітин, що утворюють нюховий епітелій. До рецепторних клітин кріпляться білкові молекули, кожна з яких відноситься до певного виду і реагує тільки з близькими за структурою одорантами, але з різною інтенсивністю.

Разом з повітрям, що вдихається, в носову порожнину потрапляють одоранти, які розчиняються в секреті, що покриває нюховий епітелій, і взаємодіють з білковими рецепторами. Взаємодія молекули-одоранту з молекулою-рецептором призводить до зміни тривимірної структури останньої, що призводить до утворення нервового імпульсу.

У людини близько 6 млн. нюхових клітин, що мають 387 типів білків-рецепторів, тому кожен запах отримує унікальний «код», що складається з імпульсів, які відповідають тому, які види рецепторів взаємодіють з одорантом і з якою інтенсивністю. Завдяки цьому ми здатні розрізняти і запам’ятовувати близько 10 тисяч різних запахів.

Нюховий епітелій лише периферична частина нюхового апарату, що відповідає за формування сигналу. Його обробка, інтерпретація, запам’ятовування та вибудовування асоціацій відбувається в нюховому центрі кори головного мозку, в який нервові імпульси потрапляють завдяки проміжній частині нюхового апарату, що складається зі спеціальних передавальних нейронів.

Індивідуальні особливості нюху

Сприйняття запахів вкрай суб’єктивний процес і пов’язаний з індивідуальними особливостями всіх частин нюхового апарату. З боку периферичної частини нюхового апарату, на сприйняття запахів впливають індивідуальні особливості будови черепа та якість носового дихання.

З боку проміжної частини впливає провідність нервових пучків, що залежить від цілого ряду факторів: раціону харчування, віку, хронічних захворювань, перенесених травм або токсичного впливу та ін.

Ключове значення в інтерпретації запахів має лімбічна система, функцією якої є нюх. Сприйняття запаху як приємного чи неприємного, більшою мірою, залежить від індивідуальних характеристик особистості та отриманого досвіду, ніж будь-яких об’єктивних характеристик. Окрім індивідуальних особливостей, існує велика кількість класифікованих нюхових порушень, яким за різними оцінками піддається до 20% всього населення.

Порушення нюху (дизосмії)

  • аносмія – відсутність сприйнятливості до запахів;
  • гіпосмія – зниження гостроти нюху;
  • макросмія – підвищена чутливість до запахів;
  • паросмія – спотворене сприйняття запахів;
  • фантосмія – сприйняття запаху, за його відсутності;
  • агнозія – нездатність впізнавати запах.

Безпека

Ми завжди пам’ятаємо, що в квартирі можуть бути маленькі діти, люди похилого віку, алергіки та домашні тварини.

Прозора ціна

Ви самі вирішуєте чи досягли очікуваний вами результат з усунення запаху і якою буде остаточна вартість обробки.

Реальная гарантия

Ми даємо гарантію, коли це можливо, не даємо гарантію, коли це не можливо, але ніколи не даємо порожніх обіцянок.

Якість послуг

Ми надто цінуємо свій і ваш час, тому застосовуємо лише ефективні методи усунення запахів у приміщенні.

ТОП-12 фактів про запахи

Факт №1

Дослідження 2012 року, опубліковане в журналі Psychological Science, показало, що почуття страху та огиди надають людському поту певного запаху, вловлюючи який, інші люди також відчувають почуття страху чи огиди.

Факт №2

Під час сну наш нюх повністю відключається, тому уві сні неможливо почути ні запах пожежі, що починається, ні запах кави. Реклама, де від аромату кави прокидається вся родина – трохи лукавить.

Факт №3

Багато відомих готельних мереж розробили фірмові аромати, якими пахне у них у вестибюлях. Для цього вони використовують запах інжиру, жасмину, гвоздики, білого чаю чи кориці. У деяких готелях можна заздалегідь вибрати аромат, яким буде пахнути номер.

Факт №4

Донедавна вважалося, що людина здатна розрізняти 10 000 різних запахів. Такі висновки були зроблені за результатами досліджень, проведених 1927 року. Сучасні дослідження встановили, що люди здатні розрізняти близько 1 трлн запахів.

Факт №5

Кожна людина має свій унікальний, як відбиток пальців, запах, водночас навіть поліцейські собаки не можуть розрізнити по запаху однояйцевих близнюків.

Факт №6

Ми краще запам’ятовуємо запахи, ніж образи, звуки, смаки чи відчуття. Ми можемо відчувати запахи ще до народження, тому що нюх – це перше почуття, яке розвивається у дитини та до народження повністю формується. Запах кольорових олівців у багатьох – перший спогад.

Факт №7

Багато досліджень підтверджують, що жінки краще розрізняють запахи, ніж чоловіки. Це може пояснюватись тим, що у жінок більш розвинена орбітальна префронтальна кора головного мозку. Ця здатність допомагає у виборі партнера та догляді за новонародженими дітьми.

Факт №8

Чутливість до запахів залежить від віку, пік гостроти нюху приходиться на пізній підлітковий вік – 18-19 років, після чого нюх поступово знижується. Представники європеоїдної раси менш схильні до вікового погіршення нюху, ніж афроамериканці та латиноамериканці.

Факт №9

Одне з порушень нюху – кокосмія, у якому людина відчуває лише неприємні запахи. Будь-які запахи, включаючи аромат свіжоспеченого хліба, здаються огидними.

Факт №10

У людини 5-6 млн рецепторних клітин, що відповідають за розпізнавання запахів, у собаки їх у 40 разів більше – близько 200 млн. Нюх найдавніше з почуттів, але в процесі еволюції у приматів він став менш важливим, ніж слух і дотик. Більшість ссавців покладаються більше на нюх.

Факт №11

Через більш високу вологість повітря ми краще чуємо запахи навесні та влітку. Це пояснюється тим, що вологе повітря сприяє більш ефективному вловлюванню окремих молекул секретом, що покриває шар рецепторних клітин.

Факт №12

Погіршення здатності розрізняти запахи може бути спричинене порушенням функціонування клітин головного мозку, що в свою чергу є ранніми симптомами хвороби Альцгеймера та хвороби Паркінсона.

Додаткові послуги в Києві

Дезінфекція приміщень

Неприємний запах – природний індикатор, що попереджає нас про небезпеку зараження патогенними мікроорганізмами та токсичного ураження отрутами, що утворилися у процесі гниття. Запах вогкості, каналізації, зіпсованих продуктів, трупний запах – сигнал того, що перебувати в приміщенні небезпечно, а крім усунення запаху, приміщення потребує проведення дезінфекції.

Знищення комах

На відміну від самостійної боротьби з комахами, професійна дезінсекція включає індивідуальний підбір інсектициду та його дозування залежно від умов роботи. Це зводить до мінімуму ймовірність резистентності до нього комах, а розпилення інсектициду за допомогою ультра малооб’ємного розпилення дозволяє підвищити ефективність і знизити вартість дезінсекції.

Вивіз мотлоху

Усунути неприємний запах у приміщенні, яке завалено сміттям – справа малоперспективна. Обробка такого приміщення збільшує витрату препаратів та трудомісткість обробки, знижуючи шанси на позитивний результат. Тому послуга з вивезення мотлоху, у деяких випадках – необхідність. Вона може бути як частиною робіт з дезодорації, так і самостійною послугою.